Glorious Goodwood 2010 Results Day 4

Glorious Goodwood Results 2010 - Day 4

All the results from Day 4 of the Glorious Goodwood meeting for 2010 with the Totesport Mile the feature race of the day, it was won by Sea Lord who made all and hung on well to claim an exciting win. There was once again another win for Richard Hughes and Richard Hannon with Libranno who was another juvenile winner for the yard.

Glorious Goodwood Results 2010 - Day 4

14:10 Coutts Glorious Stakes (group 3) (Class 1, 1m 4f)
1.Redwood - M Hills - B Hills - 7/1
2.Sri Putra - P Robinson - M Jarvis - 5/1
3.Traffic Guard - T Queally - P Cole - 16/1
8 ran

Redwood took on Sri Putra in the final furlong and managed to get to the line first in some style, Traffic Guard ran a decent race in third but was never in the frame with the front two.

14:45 Rolf Group Stewards' Sprint Handicap (Class 2, 6f)
1.Joseph Henry - D Probert - D Nicholls - 28/1
2.Victoire De Lyphar - A Nicholls - D Nicholls - 13/2JF
3.Wildcat Wizard - R Hughes - P Cole - 25/1
4.Tiddliwinks - N Callan - K Ryan -10/1
5.Crimea - A Munro - D Nicholls - 33/1
27 ran

Joseph Henry pipped Victoire De Lyphar in a photo finish with this cavalry charge race, the top three all came from a high draw while Tiddliwinks back in 4th came from stall number 1.

15:25 Totesport Mile (heritage Handicap) (formerly Known As The Golden Mile) (Class 2, 1m)
1.Sea Lord - R Ffrench - M Johnston - 6/1
2.Invisible Man - F Dettori - S Bin Suroor - 8/1
3.Webbow - L Philippe-Beuzelin - N Tinkler - 12/1
4.Proponet - W Buick - R Charlton - 20/1
19 ran

Sea lord made all in the feature race of the day to claim a game win for Mark Johnston, he held off an excellent looking Invisible Man but when he looked set to take the win sea Lord quickened up to get to the line.

16:00 Tanqueray Richmond Stakes (group 2) (Class 1, 6f)
1.Libranno - R Hughes - R Hannon - 5/4f
2.The Paddyman - P Robinson - W Haggas - 4/1
6 ran

Libranno led from the start here and in truth was far too good for this field, he is the latest two-year old winner for Richard Hannon and the trainer is having a great week at Goodwood.

16:35 Rsa Nursery (Class 2, 7f)
1.Royal Exchange - R Hughes - R Hannon - 3/1JF
2.Diamond Geezah -  M Hills - B Hills - 5/1
3.Singapore Lilly - H Goto - M Channon - 16/1
12 ran

Yet another Hannon/Hughes juvenile winner with Royal Exchange wearing down Diamond Geezah in the final furlong to give the Queen a winner at the Glorious meeting.

17:15 Oak Tree Stakes (fillies' Group 3) (Class 1, 7f)
1.Tropical Paradise - I Mongan - P Winkworth - 16/1
2.Golden Stream - R Moore - Sir M Stoute - 9/2
3.Pyrrha - A Munro - C Wall - 8/1
9 ran

Tropical Paradise ran an excellent race for Ian Mongan to hold on from a fast finishing Golden Stream and Pyrrha who also ran well.

17:45 Turf Club Handicap (Class 3, 5f)
1.Perfect Blossom - A Ryan - K Ryan - 15/2
2.Confessional - A Nicholls - T Easterby - 16/1
3.Star Rover - M Lane - P Evans - 16/1
13 ran

An excellent ride from Amy Ryan on Perfect Blossom to cllaim the last of the day ahead of Confessional and Star Rover.