2013 Results

Glorious Goodwood Results 2013

Glorious Goodwood is always one of the highlights of the racing summer and once again we saw five days of terrific action in 2013. Among the notable winners were Brown Panther who won the Goodwood Cup in fine style and Toroando who overcame Dawn Approach in a thrilling head-to-head in the Sussex Stakes.

2013 Glorious Goodwood Results - Day Five

14:05 Robins Farm Racing Stewards' Sprint Handicap

  1. Seeking Magic - C Cox - R Tate - 16/1
  2. Take Cover - D Griffiths - D Probert - 50/1
  3. Chooseday - K Ryan - G Lee - 25/1
  4. Above Standard - M Easterby - D Tudhope - 12/1

14 Ran

14:40 RAC Handicap

  1. Pether's Moon - R Hannon - R Hughes - 4/1
  2. Salutation - M Johnston - S De Sousa - 16/1
  3. Havana Cooler - L Cumani - K Fallon - 4/1

9 Ran

15:15 Markel Insurance Nassau Stakes (British Champions Series) (Fillies' Group 1)

  1. Winsili - J Gosden - W Buick - 20/1
  2. Thistle Bird - R Charlton - J Doyle - 33/1
  3. Hot Snap - Lady Cecil - T Queally - 5/1

14 Ran

15:50 Robins Farm Racing Stewards' Cup (Heritage Handicap)

  1. Rex Imperator - W Haggas - N Callan - 12/1
  2. Ajjaadd - T Powell - W Twiston-Davies - 66/1
  3. Burwaaz - E Dunlop - P Hanagan - 25/1
  4. Racy - B Ellison - H Bentley - 16/1

27 Ran

16:25 NatWest Ahead For Business E.B.F. Maiden Stakes

  1. Snow Trouble - M Tregoning - J Murtagh - 3/1
  2. Master The World - G Butler - J Doyle - 40/1
  3. Tahadee - M Channon - M Harley - 16/1

17 Ran

17:00 Fairmont Nursery

  1. Art Official - R Hannon - R Hughes - 11/4F
  2. Shot In The Sun - R Fahey - S Bell - 25/1
  3. Homestretch - M Channon- M Harley - 10/1

11 Ran

17:35 Telegraph Handicap

  1. Pal Of the Cat - B Gubby - J Quinn - 20/1
  2. Jillnextdoor - M Channon - S De Sousa - 16/1
  3. Lexington Place - D O'Meara - D Tudhope - 8/1

12 Ran

Day Four Winners

13:55 Coutts Glorious Stakes (Group 3)

  1. Forgotten Voice - N Henderson - J Murtagh - 3/1
  2. Lost In The Moment - S Bin Suroor - S De Sousa - 10/3

6 Ran

14:30 Bonhams Thoroughbred Stakes (Group 3)

  1. Montiridge - R Hannon - R Hughes - 5/6F
  2. Tawhid - S Bin Suroor - S De Sousa - 6/1

7 Ran

15:05 Betfred Mile (Heritage Handicap) (Formerly Known As The Golden Mile)

  1. Wentworth - R Hannon - R Hughes - 6/1
  2. Cape Peron - H Candy - D O'Neill - 5/1F
  3. Sandagiry - S Bin Suroor - M Barzalona - 25/1
  4. Galician - M Johnston - J Fanning - 11/1

18 Ran

15:40 Betfred King George Stakes (Group 2)

  1. Moviesta - B Smart - P Mulrennan - 5/1
  2. Swiss Spirit - J Gosden - W Buick - 6/1
  3. Justieneo - R Varian - A Atzeni - 40/1

17 Ran

16:15 Golf At Goodwood Nursery

  1. Flying Bear - J Gask - A Atzeni - 25/1
  2. Tanseeb - M Johnston - P Hanagan - 7/1
  3. Jazz - C Hills - S Drowne - 25/1
  4. Deeds Not Words - M Channon - R Da Silva - 10/1

20 Ran

16:50 Betfred TV Oak Tree Stakes (Fillies' Group 3)

  1. Annecdote - J Portman - R Kingscote - 14/1
  2. Winning Express - E McMahaon - F Norton - 2/1F
  3. Instance - J Noseda - F Dettori - 40/1

14 Ran

Day Three Winners

14:15 Gordon's Handicap

  1. Broughton - M Johnston - F Norton - 8/1
  2. Aussie Reigns - W Knight - A Atzeni - 25/1  2. Red Avenger - E Dunlop - R Moore - 11/2 DEAD HEAT

13 Ran

14:45 Audi Richmond Stakes (Group 2)

  1. Saayerr - W Haggas - R Moore - 5/1
  2. Cable Bay - C Hills - J Spencer - 20/1
  3. Thunder Strike - R Hannon - R Hughes - 7/1

10 Ran

15:15 Artemis Goodwood Cup (British Champions Series) (Group 2)

  1. Brown Panther - T Dascombe - K Kingscote - 13/2
  2. Ahzeemah - S Bin Suroor - K Fallon - 12/1
  3. Altano - A Wohler - E Pedroza - 8/1

14 ran

15:45 Blackrock Fillies' Stakes (Registered As The Lillie Langtry Stakes) (Group 3)

  1. Wild Coco - Lady Cecil - T Queally - 5/6F
  2. Elik - Sir M Stoute - R Moore - 3/1
  3. Alta Lilea - M Johnston - F Norton - 12/1

8 Ran

16:20 E.B.F. British Stallion Studs New Ham Maiden Fillies' Stakes

  1. Amazing Maria - E Dunlop - F Dettori - 7/2JF
  2. Inchila - P Chapple-Hyam - 16/1
  3. Jersey Brown - M Channon - M Harley - 20/1

17 Ran

16:50 Tatler Handicap

  1. Majestic Moon - R Fahey - P Hanagan - 7/1
  2. Pythagorean - R Charlton - J Doyle - 7/2F
  3. Regal Dan - C Hills - R Moore - 12/1
  4. Kyllachy Rise - R Hannon - J Quinn - 12/1

16 Ran

Day Two Winners

13:55 UBS Goodwood Stakes (Handicap)

  1. Broxbourne - M Johnston - J Fanning - 7/1
  2. Lieutenant Miller - N Henderson - T Queally - 6/1F
  3. Seaside Sizzler - R Beckett - J Crowley - 11/1
  4. Beyond Conceit - A Balding - J Spencer - 8/1

18 Ran

14:30 Neptune Investment Management Gordon Stakes (Group 3)

  1. Cap O'Rushes - C Appleby - M Barzalona - 9/2
  2. Excess Knowledge - J Gosden - W Buck - 7/4F
  3. Spillway - E Houghton - T Queally - 33/1

7 Ran

15:05 Qipco Sussex Stakes (British Champions Series) (Group 1)

  1. Toronado - R Hannon - R Hughes - 11/4
  2. Dawn Approach - J Bolger - K Manning - 10/11F
  3. Declaration Of War - A O'Brien - J O'Brien - 7/2

7 Ran

15:40 Veuve Clicquot Vintage Stakes (Group 2)

  1. Toormore - R Hannon - R Hughes - 5/4F
  2. Outstrip - C Appleby - M Barzalona - 5/1

7 Ran

16:15 Markel Insurance Maiden Fillies' Stakes

  1. Valonia - H Candy - D O'Neill - 3/1
  2. Stars Above Me - R Charlton - J Doyle - 16/1
  3. Coral Mist - C Hills - R Kingscote - 33/1

13 Ran

16:50 British Stallion Studs Turf Club E.B.F. Fillies' Handicap

  1. Ribbons - J Fanshawe - J Doyle - 7/2
  2. Rhagori - R Beckett - J Crowley - 33/1
  3. Forgive - R Hannon - R Hughes - 20/1

13 Ran

Day One Winners

13:55 bet365.com Handicap

  1. Viewpoint - R Hannon - R Hughes - 16/1
  2. Nabucco - J Gosden - W Buick - 8/1
  3. Labarinto - Sir M Stoute - R Moore - 12/1
  4. Spirit Of the Law - R Fahey - G Chaloner - 16/1

16 Ran

14:30 bet365 Molecomb Stakes (Group 3)

  1. Brown Sugar - R Hannon - P Dobbs - 8/1
  2. Anticipated - R Hannon - R Hughes - 7/2
  3. Ambience - M Channon - M Harley - 8/1

8 Ran

15:05 bet365 Lennox Stakes (Group 2)

  1. Garswood - R Fahey - R Moore - 9/4F
  2. Caspar Netscher - D Simcock - S Kelly - 10/1
  3. Boom and Bust - M Tregoning - G Baker - 20/1

10 Ran

15:40 bet365 Summer Handicap

  1. Harris Tweed - W Haggas - G Baker - 14/1
  2. Camborne - J Gosden - W Buick - 8/1
  3. Suraj - M Bell - T Queally - 14/1

12 Ran

16:15 Casino At bet365 E.B.F. Maiden Stakes

  1. Brazos - C Brittain - R Moore - 3/1
  2. Lyn Valley - M Johnston - J Fanning - 8/1
  3. Mystique Rider - O Stevens - H Bentley - 8/1

12 Ran

16:50 Poker At bet365 Handicap

  1. Ascription - H Palmer - W Buick - 7/1JF
  2. Jack's Revenge - G Baker - P Cosgrave - 8/1
  3. Albaqaa - P O'Gorman - R Tart - 16/1
  4. Democretes - R Hannon - R Hughes - 7/1JF

17 Ran